Nasleđivanje i dugoročna vizija: Studija slučaja porodične kompanije Gancedo

Uspešno upravljanje porodičnim biznisom zahteva jasnu viziju, profesionalizaciju i prilagodljivost. Kompanija Gancedo, specijalizovana za proizvodnju tekstila i dizajn enterijera, predstavlja izuzetan primer kako se porodični posao može održati kroz tri generacije, uprkos izazovima i iznenadnim krizama.

Pregled kompanije: Gancedo

  • Nacionalnost: Španija
  • Opcija sukcesije: Porodična sukcesija
  • Broj zaposlenih: Manje od 250
  • Godišnji obrt: Preko €10 miliona
  • Generacija: Druga na treću
  • Industrija: Proizvodnja (tekstil i dizajn enterijera)
  • Lider treće generacije: Manuel Gancedo Puig

Kontekst: Osnivanje i rast prve generacije

Gancedo je osnovan pre više od 50 godina, kada su tri brata i supruga osnivača otvorili malu tekstilnu radnju u Barseloni. Od samog početka, porodica je donela stratešku odluku da se pozicionira u najbogatijem delu grada, što je omogućilo brz rast i izgradnju reputacije na tržištu.

Kompanija je tokom decenija postala lider u industriji, sa sedištem u Madridu i filijalama u Barseloni, Valensiji i Meksiku. Iako se suočavala sa izazovima kroz generacije, jasna vizija i posvećenost porodice omogućile su stabilnost i rast.


Izazovi druge generacije: Održavanje kontinuiteta

Prvi prelazak vlasništva desio se kada je Manuelov otac, kao jedinac, preuzeo kompaniju u dobi od 19 godina nakon smrti svog oca. Druga tranzicija, međutim, bila je mnogo složenija.

Godine 1993., Manuelov otac preminuo je iznenada, a kompanija nije imala formalizovan protokol nasleđivanja. Porodica je angažovala spoljne stručnjake i izvršni odbor, ali se njihovo upravljanje pokazalo problematičnim zbog sukoba interesa. Ovo je bio period nesigurnosti za kompaniju, koji je jasno pokazao potrebu za profesionalizacijom i boljim planiranjem.


Ulazak treće generacije: Ključne lekcije i profesionalizacija

Manuel Gancedo Puig, danas generalni direktor kompanije, zajedno sa svojom braćom i sestrama preuzeo je odgovornost za vođenje firme. Ključni koraci u ovoj tranziciji uključuju:

  1. Strateško obrazovanje naslednika:
    • Manuel je završio poslovne studije i stekao iskustvo u menadžmentu pre preuzimanja liderstva.
    • Njegove sestre pohađaju kurseve upravljanja porodičnim kompanijama, a drugi članovi porodice fokusirali su se na specijalizacije u oblasti tekstilne industrije.
  2. Uloga žena u tranziciji:
    Manuelova majka je imala ključnu ulogu u očuvanju kompanije nakon smrti supruga, uprkos nedostatku prethodnog iskustva u industriji. Njena sposobnost da vodi i održi porodicu i biznis postavila je snažne temelje za naredne generacije.
  3. Uvođenje jasne komunikacije:
    • Porodica održava nedeljne sastanke za koordinaciju aktivnosti i donošenje odluka.
    • Svi članovi porodice izveštavaju generalnog direktora, ali imaju autonomiju u svom delu poslovanja.
  4. Strateška vizija i dugoročni planovi:
    • Porodica je revidirala zastareli protokol nasleđivanja iz 2006. godine i postavila jasan plan do 2030. godine.
    • Fokus je na angažovanju spoljnih stručnjaka koji mogu podržati kompaniju ako nijedan član porodice ne želi aktivno upravljati poslovanjem.

nasleđivanje porodični biznis


Ključne lekcije iz studije slučaja

  1. Planirajte na vreme: Dugoročna vizija i jasni protokoli nasleđivanja sprečavaju nesigurnost i konflikte tokom tranzicija.
  2. Obrazovanje naslednika: Fokus na sticanje potrebnih veština pre ulaska u kompaniju osigurava održivost poslovanja.
  3. Uloga žena u porodičnim firmama: Njihova sposobnost da balansiraju porodične i poslovne obaveze ključna je za stabilnost tokom kriza.
  4. Strateško vođenje kroz generacije: Reorganizacija kroz formalizovanu komunikaciju i raspodelu uloga omogućava fokusiran razvoj.

Pitanja za Refleksiju:

  • Da li vaša kompanija ima jasno definisanu viziju za narednu generaciju?
  • Kako možete uključiti spoljne stručnjake da podrže proces tranzicije?
  • Šta možete učiniti da izgradite rezilijentnost za vaš porodični biznis?

Zaključak

Gancedo je primer uspešnog prelaska sa druge na treću generaciju kroz kombinaciju porodičnih vrednosti, profesionalizacije i jasne vizije. Njihova posvećenost obrazovanju naslednika i strateškom planiranju obezbeđuje ne samo kontinuitet, već i dugoročni razvoj kompanije u promenljivim tržišnim uslovima.

Za dodatne informacije o profesionalizaciji i nasleđivanju u porodičnom biznisu, možete pisati na djordje@companiesconnected.com

Još tekstova o porodičnim biznisima možete pronaći ovde a o osnivaču naše metodologije možete videti ovde.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top