Da li zetovi i snaje treba da rade u porodičnom biznisu?

Uvođenje zetova i snaja u porodični biznis jedno je od najosetljivijih pitanja s kojima se suočavaju porodične kompanije. Iako ne postoji univerzalno pravilo koje bi važilo za sve, važno je unapred razmotriti i definisati politiku koja će regulisati njihov mogući angažman. Donošenje jasnih smernica i pravila može sprečiti konflikte, štititi odnose unutar porodice i obezbediti dugoročnu stabilnost i uspeh biznisa.


Treba li zetovi i snaje da rade u porodičnom biznisu?

U istraživanjima i praksi, stavovi porodica su obično polarizovani. Dok jedni kategorički zabranjuju zetovima i snajama da rade u kompaniji, drugi primenjuju inkluzivniji pristup koji dozvoljava njihov angažman.

Prednosti i mane oba pristupa:

  • Strogo pravilo protiv zapošljavanja zetova i snaja stvara jasna očekivanja i sprečava potencijalne sukobe. Ova politika omogućava da porodični odnosi budu odvojeni od profesionalnog okruženja i smanjuje pritisak na sve članove porodice.
  • Fleksibilna politika koja dozvoljava angažovanje zetova i snaja pruža mogućnost iskorišćavanja njihovog znanja i kvalifikacija, posebno ako se radi o visoko sposobnim pojedincima. Ovo može biti dragoceno za biznis, ali i za porodicu.

Razlozi za oprez

Upravljanje porodičnim biznisom je kompleksno jer meša poslovne i emotivne veze. Uvođenje zetova i snaja u posao može rezultirati:

  1. Sukobima interesa i lojalnosti – da li će zet ili snaja biti odaniji svom partneru ili poslovnim ciljevima?
  2. Problema u slučaju razvoda – razvod može imati ozbiljne posledice po vlasništvo, reputaciju i operativno poslovanje kompanije.
  3. Nedostatka profesionalnosti – neobjektivno ocenjivanje performansi in-laws može izazvati nezadovoljstvo i narušiti radnu atmosferu.

Primeri iz prakse

  1. Stroga politika bez zetova i snaja: Velika porodična kompanija u desetoj generaciji imala je „no in-laws” politiku koja je vremenom postala kamen temeljac njihove stabilnosti. Ova odluka je dovela do veće rodne ravnopravnosti, jer su ćerke preuzele rukovodeće pozicije od očeva.
  2. Fleksibilan pristup: U jednoj porodici, zet je privremeno preuzeo posao zbog iznenadne bolesti ženinog oca. Iako su velike žrtve bile potrebne, kompanija je opstala i napredovala.
  3. Negativni ishodi: U jednom slučaju, zet je iskoristio sukob između oca i sina kako bi se nametnuo kao ključni član kompanije. Ovo je dovelo do uništenja biznisa, porodičnih odnosa i trajne reputacione štete.

Ključni saveti za donošenje odluke

Ako se razmatra uključivanje zetova ili snaja u porodični biznis, predlažemo sledeće korake:

  1. Definišite porodičnu politiku rada
    • Jasno definišite ko se smatra „porodicom“ i pod kojim uslovima mogu raditi u biznisu.
    • Odredite pravila o hijerarhiji, strukturi izveštavanja i planiranju sukcesije.
  2. Razvijte profesionalne HR prakse
    • Uvedite standardizovane procene performansi, bonuse i procedure za prestanak radnog odnosa.
    • Obezbedite transparentnost u vezi s promocijama i autoritetom.
  3. Odredite izlaznu strategiju
    • Unapred znajte kako ćete, ukoliko bude neophodno, izvući zetove i snaje iz biznisa.
    • Dokumentujte učinkovitost i uvedite probni period za evaluaciju.
  4. Razdvojite poslovno i privatno
    • Obezbedite prostor za „porodično vreme“ gde se ne govori o poslu.
    • Sprečite preterano „jastuk razgovore“, gde se lični stavovi prenose u profesionalne odluke.
  5. Razvijte kulturu poverenja i zajedništva
    • Porodični biznisi uspešni na duge staze dele iste vrednosti, gaje poverenje i imaju jasno definisane ciljeve.

Zaključak

Ne postoji univerzalno rešenje za angažovanje zetova i snaja u porodičnom biznisu. Svaka porodica mora uzeti u obzir svoje jedinstvene dinamike i doneti odluku na osnovu unapred postavljenih pravila i vrednosti. Ključ je u jasnoj komunikaciji, profesionalizaciji procesa i odvojenosti porodičnih i poslovnih uloga.

Ukoliko se odluka donese promišljeno i sa fokusom na dugoročne ciljeve, zetovi i snaje mogu biti ne samo podrška, već i ambasadori brenda koji doprinose rastu i uspehu biznisa.

Za dodatne informacije o profesionalizaciji i nasleđivanju u porodičnom biznisu, možete pisati na djordje@companiesconnected.com

Još tekstova o porodičnim biznisima možete pronaći ovde a o osnivaču naše metodologije možete videti ovde.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top